Papes bāka

Apskates objekts Atkritumus mest šeit Tualete Ugunskura vieta Stāvlaukums

Papes bāka atrodas Baltijas jūras piekrastē, Rucavas novada Rucavas pagasta Papes ciemā.

 

Pirmā koka konstrukcijas bāka tika uzcelta 1889. gadā, toreiz ikdienā to sauca par Robežu bāku. Iemesls – netālu atradās cariskās Krievijas robeža ar Prūsiju, tās gaisma rādīja ceļu kuģiem uz Liepājas ostu. Vēlāk, 1890. gadā, tai pašā vietā uzcēla dzelzsbetona konstrukcijas bāku; tās augstums ir 21 m virs jūras līmeņa.

Lai gan sākotnēji bāka celta uz 4–5 m augstas kāpas ne pie pašas jūras, tomēr šobrīd, krastam noskalojoties un jūrai pienākot tuvāk, Papes bāka no visām Latvijas bākām atrodas vistuvāk jūrai. Bākugunis labas redzamības apstākļos var saskatīt pat 30 km attālumā. Pirmais bākas tornis 1890. gadā tika veidots kā koka četrskaldņu piramīda uz mūrētu laukakmeņu pamata. Pašreizējais bākas dzelzs tornis pabeigts mūrēt 1910. gadā.

 

Sākotnējais bākas gaismas avots bija petrolejas gaismas lampa ar pievienotu rotējošu lēcu sistēmu, kuru darbināja pulksteņa mehānisms. Pašlaik darbojas elektriskā spuldze nekustīgā, koncentriskā joslu lēcā.

1993. gadā notika krasta nostiprināšana bākas aizsardzībai. 

2003. gadā notikusi bākas rekonstrukcija un karkasa nostiprināšana, atjaunota klasicisma stilā celtā bākas administrācijas ēka.

2007.  gadā Latvijas pasts izdeva pastmarku ar bākas attēlu.