Pape - putnu paradīze

 

  • Sezonā caurceļojošo putnu skaits Papē pārsniedz vienu miljonu!
  • Vairāk nekā 200 putnu sugu ik rudeni migrē gar Papes piekrasti!
  • Kāpu joslā labās migrāciju naktīs vienā punktā uzskaitīti līdz 800 – 1000 pārlidojoši sikspārņi stundā.
  • Papē novērotas visas 16 Latvijā konstatētās sikspārņu sugas! 

Labākais laiks vērošanai 

Vislabākais laiks putnu vērošanai Papē ir rudens un pavasaris, kad gar piekrasti un ezermalu migrē simtiem tūkstošu gājputnu. Pavasaros gājputnu rosība virs sauszemes nav tik uzkrītoša, bet virs jūras arī šajā laikā noris intensīva pārvietošanās.

Arī vasarā Papē iespējams novērot dažādas sugas, tostarp ūdensputnus.

Putnu vērotājiem noderēs - Papes putnu sugu saraksts! 

Putni dabas parkā Pape (c) Gaston Lacombe

Gājputnu ceļš

Ne vairāk kā kilometru plata sauszemes strēle piekrastē atdala jūru no Papes ezera un Nidas purva. Pašā piekrastē kāpu josla daļēji apaugusi ar priežu mežu, Papes ezera virzienā pārejot gan sausajās, gan tuvāk ezera krastam - mitrajās pļavās. Šī vieta ik rudeni kļūst par vienu no dabas pētnieku, putnu vērotāju un interesentu apmeklētākajām vietām Latvijā, lai dabā vērotu putnu un sikspārņu pārvietošanos Baltās – Baltijas jūras putnu migrācijas ceļā, kurš šķērso dabas parka piekrasti. 

Piekraste ir ievērojama putnu un sikspārņu migrācijas novērošanā, jo starp Papes ezeru un jūras piekrasti veidojas t.s. “pudeles kakla” efekts – migrējošie dzīvnieki, virzoties gar jūras piekrasti uz dienvidiem, koncentrējas šaurajā sauszemes joslā, izvairoties no atklāto ūdeņu un niedrāju pārlidošanas. Šī ir viena no divām vietām Latvijā - otra ir Kolkas raga pavasara migrācijās - kur šādu efektu var novērot un visbagātākā caurceļojošo indivīdu ziņā! 

Lielā putnu koncentrācija rudens putnu migrācijā dabas parkā “Pape” ir viens no kritērijiem, kādēļ šī teritorija iekļauta Eiropas Savienības nozīmes putniem nozīmīgo vietu sarakstā. 

Papē kopš 1966. gada darbojas LU Bioloģijas institūta ornitoloģiskais stacionārs, kur putnu pētnieki novēro, ķer un gredzeno migrējošos putnus. 

 

Labākās vietas vērošanai

Vislabākās vietas putnu vērošanai Papē meklē šeit!

 

Vēlies vērot putnus kopā ar zinošu gidu?

Īpaši krāšņi rudeņos un pavasaros!

Pasākums notiek kopā ar gidu, lai pieteiktos un uzzinātu vairāk, zvani – mob. + 371 29224331. 

Cena grupai līdz 8 cilvēki – 90 EUR. 

Pape - putnu paradīze
Pape - putnu paradīze

Papes ezers ir viena no nozīmīgākajam meža zoss ligzdošanas vietām Latvijā. Te sastopams arī lielais dumpis, sējas zoss, niedru lija, mazais ormanītis, grīšļu ķauķis un daudzas citas sugas.